# 109BM24HA2-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 109BM24HA2-1
- **Manufacturer:** Sanyo Denki
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/109bm24ha2-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/109bm24ha2-1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 25.1 CFM (0.703m³/min)
- **Approval Agency:** CSA, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Locked Rotor Protection
- **Noise:** 48.5dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 6.24 W
- **RPM:** 3300 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 97.2mm L x 94.4mm H
- **Static Pressure:** 0.819 in H2O (204.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.386 lb (175.09 g)
- **Width:** 33.00mm