# 109BD12MA2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 109BD12MA2
- **Manufacturer:** Sanyo Denki
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/109bd12ma2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/109bd12ma2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 8.8 CFM (0.246m³/min)
- **Approval Agency:** CSA, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Locked Rotor Protection
- **Noise:** 32.5dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.68 W
- **RPM:** 2100 RPM
- **Size:** Square/Rounded - 76mm L x 75.5mm H
- **Static Pressure:** 0.236 in H2O (58.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.222 lb (100.7 g)
- **Width:** 30.00mm