# 109BD12FA2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 109BD12FA2
- **Manufacturer:** Sanyo Denki
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/109bd12fa2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/109bd12fa2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 10.9 CFM (0.305m³/min)
- **Approval Agency:** CSA, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Locked Rotor Protection
- **Noise:** 37.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 3.24 W
- **RPM:** 2600 RPM
- **Size:** Square/Rounded - 76mm L x 75.5mm H
- **Static Pressure:** 0.394 in H2O (98.1 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.222 lb (100.7 g)
- **Width:** 30.00mm