# 109BC12GA7-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 109BC12GA7-1
- **Manufacturer:** Sanyo Denki
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/109bc12ga7-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/109bc12ga7-1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 4.4 CFM (0.123m³/min)
- **Approval Agency:** CSA, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Locked Rotor Protection
- **Noise:** 43.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.44 W
- **RPM:** 6200 RPM
- **Size:** Square/Rounded - 51mm L x 52.6mm H
- **Static Pressure:** 0.860 in H2O (214.2 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.073 lb (33.11 g)
- **Width:** 15.00mm