# 10982-20-1-2000-001-1-TD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 10982-20-1-2000-001-1-TD
- **Manufacturer:** CNC Tech
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/10982-20-1-2000-001-1-td
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/10982-20-1-2000-001-1-td#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** Solid
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.071" (1.80mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polyphenylene Ether, Modified (mPPE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.015" (0.38mm)
- **Jacket Color:** Black
- **Length:** 2000.0' (609.6m)
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 80°C
- **Ratings:** UL Style 10982
- **Voltage:** 300V
- **Wire Gauge:** 20 AWG