# 10981-22-1-2000-001-1-TD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 10981-22-1-2000-001-1-TD
- **Manufacturer:** CNC Tech
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/10981-22-1-2000-001-1-td
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/10981-22-1-2000-001-1-td#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** Solid
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.044" (1.12mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polyphenylene Ether, Modified (mPPE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.009" (0.23mm)
- **Jacket Color:** Black
- **Length:** Enter Number of Feet in Order Quantity
- **Operating Temperature:** 80°C
- **Ratings:** UL Style 10981
- **Voltage:** 300V
- **Wire Gauge:** 22 AWG