# 1092QC1-28V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1092QC1-28V
- **Manufacturer:** Visual Communications Company - VCC
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1092qc1-28v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1092qc1-28v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 25mA
- **Lamp Color:** Red
- **Lens Color:** Red
- **Lens Style:** Round with Flat Top
- **Lens Transparency:** Diffused
- **Millicandela Rating:** 13000mcd
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.50" (12.70mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** DC
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
- **Type:** LED
- **Voltage:** 28V