# 106K100CS4G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 106K100CS4G
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/106k100cs4g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/106k100cs4g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 10 µF
- **Dielectric Material:** Polymer, Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 3 mΩ
- **Features:** Low ESR, Low ESL
- **Height:** 0.252" (6.40mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.995" L x 0.500" W (25.30mm x 12.70mm)
- **Termination:** Gull Wing
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 100V