# 105K400CS6G-FA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 105K400CS6G-FA
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/105k400cs6g-fa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/105k400cs6g-fa#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/53/09/2153097-338-4328-ND.jpg
- **Capacitance:** 1 µF
- **Dielectric Material:** Polymer, Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 8 mΩ
- **Features:** Low ESR, Low ESL
- **Height:** 0.319" (8.10mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.882" L x 0.700" W (22.40mm x 17.80mm)
- **Termination:** Gull Wing
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V