# 104M06QC150
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 104M06QC150
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** EMIRFI Filters (LC, RC Networks)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/104m06qc150
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/104m06qc150#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/87/08/25/8708254-338-2581-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **ESD Protection:** No
- **Filter Order:** 1st
- **Height:** 0.657" (16.70mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Resistance:** 150
- **Size:** 1.079" L x 0.390" W (27.40mm x 9.90mm)
- **Technology:** RC
- **Type:** Low Pass
- **Values:** R = 150Ω, C = 0.1µF
- **Voltage:** 600V