# 103JT-050
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 103JT-050
- **Manufacturer:** SEMITEC
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Temperature Sensors - NTC Thermistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/103jt-050
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/103jt-050#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **B Value Tolerance:** ±1%
- **B25:** 3435K
- **Length:** 1.97" (50.00mm)
- **Mounting Type:** User Defined
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 125°C
- **Power:** 3.5 mW
- **Resistance Tolerance:** ±1%
- **Resistance in Ohms @ 25°C:** 10k