# 10368-26-1-0500-003-1-TS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 10368-26-1-0500-003-1-TS
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/10368-26-1-0500-003-1-ts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/10368-26-1-0500-003-1-ts#rfq
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 7/0.0063"
- **Features:** Oil Resistant
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.040" (1.02mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polyethylene (XLPE), Irradiated
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.010" (0.25mm)
- **Jacket Color:** Yellow
- **Length:** 500.0' (152.4m)
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 105°C
- **Ratings:** UL Style 10368
- **Voltage:** 300V
- **Wire Gauge:** 26 AWG