# 102S48W104KV4E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 102S48W104KV4E
- **Manufacturer:** Johanson Dielectrics Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/102s48w104kv4e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/102s48w104kv4e#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/70/9-/10/709-1059-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.1 碌F
- **Features:** High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.225" L x 0.255" W (5.72mm x 6.48mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.160" (4.06mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 1000V (1kV)