# 1025HC30-RTR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1025HC30-RTR
- **Manufacturer:** Eaton - Electronics Division
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1025hc30-rtr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1025hc30-rtr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/28/3-/46/283-4680-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cURus, PSE
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 100A AC, 500A DC
- **Current Rating (Amps):** 30 A
- **Fuse Type:** Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- **Melting I²t:** 112
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Response Time:** Fast Blow
- **Size:** 0.124" Dia x 0.394" L (3.15mm x 10.00mm)
- **Voltage Rating:** 250 V