# 101X15N100MV4E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 101X15N100MV4E
- **Manufacturer:** Johanson Dielectrics Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/101x15n100mv4e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/101x15n100mv4e#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/70/9-/13/709-1325-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Bypass, Decoupling
- **Capacitance:** 10 pF
- **Features:** Low ESL (X2Y)
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.040" (1.02mm)
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage:** 100V