# 101V20T470MT4W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 101V20T470MT4W
- **Manufacturer:** Johanson Dielectrics Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/101v20t470mt4w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/101v20t470mt4w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency
- **Capacitance:** 47 pF
- **Features:** High Q, Low Loss, Bonding Mountable, Low Profile, Single Layer
- **Mounting Type:** Surface Mount, SLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.020" L x 0.020" W (0.51mm x 0.51mm)
- **Temperature Coefficient:** T
- **Thickness (Max):** 0.008" (0.20mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 100V