# 1011283CH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1011283CH
- **Manufacturer:** Integrated Power Designs
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1011283ch
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1011283ch#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UKCA
- **Current:** 1.7 A
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 80W
- **Size:** 4.50" L x 2.75" W x 1.28" H (114.3mm x 69.9mm x 32.5mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 62368-1
- **Type:** Chassis
- **Voltage:** 85 ~ 264 VAC