# 101-100RX
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 101-100RX
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/101-100rx
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/101-100rx#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/93/22/13932296-696-1557-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 145°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 100 Ω
- **Size:** 0.252" Dia x 0.500" L (6.40mm x 12.70mm)
- **Temperature Coefficient:** ±20ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.01%