# 100UBZ104KS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 100UBZ104KS
- **Manufacturer:** EXXELIA
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/100ubz104ks
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/100ubz104ks#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency
- **Capacitance:** 0.1 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- **Temperature Coefficient:** X6T
- **Thickness (Max):** 0.014" (0.35mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 10V