# 100SP3T7B13M1RE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 100SP3T7B13M1RE
- **Manufacturer:** E-Switch
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Toggle Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/100sp3t7b13m1re
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/100sp3t7b13m1re#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 13.00mm
- **Actuator Type:** Standard Round
- **Bushing Thread:** 15/32-32
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 0.4VA (AC/DC)
- **Features:** Epoxy Sealed Terminals
- **Illumination:** Non-Illuminated
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 11.91mm Dia
- **Switch Function:** On-Off-On
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Voltage Rating:** 20 V