# 100G0111-0.25-2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 100G0111-0.25-2
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/100g0111-0-25-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/100g0111-0-25-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up, Dual Wall
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 19/0.0051"
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.045" (1.14mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polymer
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.008" (0.20mm)
- **Jacket Color:** Red
- **Operating Temperature:** 125°C
- **Voltage:** 750/1300V
- **Wire Gauge:** 24 AWG