# 100E331JMN3600XJ16
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 100E331JMN3600XJ16
- **Manufacturer:** American Technical Ceramics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/100e331jmn3600xj16
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/100e331jmn3600xj16#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
- **Capacitance:** 330 pF
- **Features:** High Q, Low Loss, Low ESL, High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
- **Temperature Coefficient:** P90
- **Thickness (Max):** 0.170" (4.32mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 3600V (3.6kV)