# 100B680JTN500XT1K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 100B680JTN500XT1K
- **Manufacturer:** American Technical Ceramics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/100b680jtn500xt1k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/100b680jtn500xt1k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
- **Capacitance:** 68 pF
- **Features:** High Q, Low Loss, Low ESL
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
- **Temperature Coefficient:** P90
- **Thickness (Max):** 0.102" (2.59mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 500V