# 100A6R8BT150XT1K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 100A6R8BT150XT1K
- **Manufacturer:** American Technical Ceramics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/100a6r8bt150xt1k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/100a6r8bt150xt1k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
- **Capacitance:** 6.8 pF
- **Features:** High Q, Low Loss, Low ESL
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
- **Temperature Coefficient:** P90
- **Thickness (Max):** 0.057" (1.45mm)
- **Tolerance:** 卤0.1pF
- **Voltage:** 150V