# 1008R-390J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1008R-390J
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1008r-390j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1008r-390j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.053 A
- **DC Resistance (DCR):** 110mOhm Max
- **Frequency:** 1.335GHz
- **Height:** 0.085" (2.16mm)
- **Inductance:** 39 nH
- **Material:** Phenolic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 30 @ 50MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
- **Supplier Device Package:** 1008
- **Tolerance:** ±5%