# 1008CS-561XJRC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1008CS-561XJRC
- **Manufacturer:** Coilcraft
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1008cs-561xjrc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1008cs-561xjrc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 400 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.33Ohm Max
- **Frequency:** 415MHz
- **Height:** 0.080" (2.03mm)
- **Inductance:** 560 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 45 @ 100MHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
- **Supplier Device Package:** 1008
- **Tolerance:** Â±5%