Part Number: 1008CS-391XGRC Manufacturer: Coilcraft Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/1008cs-391xgrc RFQ URL: https://distyparts.com/product/1008cs-391xgrc#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/92/82/97/9282972-2457-1008CS-621XJRC-ND.jpg Summary: 1008CS-391XGRC is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Coilcraft and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: 1008CS-391XGRC is a fixed inductors from Coilcraft. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating (Amps): 470 mA DC Resistance (DCR): 1.12Ohm Max Frequency: 500MHz Height: 0.080" (2.03mm) Inductance: 390 nH Material: Ceramic Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Q @ Freq: 45 @ 100MHz Ratings: AEC-Q200 Shielding: Unshielded Size: 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm) Supplier Device Package: 1008 Tolerance: ±2% Type: Wirewound Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/coilcraft Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/1008cs-391xgrc