# 10087452-102HLF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 10087452-102HLF
- **Manufacturer:** Amphenol ICC
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/10087452-102hlf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/10087452-102hlf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header, Breakaway
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 30.0碌in (0.76碌m)
- **Contact Length:** 0.138" (3.50mm)
- **Contact Material:** Copper Alloy
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 3A per Contact
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.100" (2.54mm)
- **Insulation Material:** Thermoplastic
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Number of Positions:** 2
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 125°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)