# 10061913-103BLF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 10061913-103BLF
- **Manufacturer:** Amphenol ICC
- **Category:** Card Edge Connectors
- **Subcategory:** Edgeboard Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/10061913-103blf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/10061913-103blf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Card Thickness:** 0.062" (1.57mm)
- **Card Type:** PCI Express
- **Color:** Black
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 30.0µin (0.76µm)
- **Contact Material:** Copper Alloy
- **Contact Type:** Cantilever
- **Features:** Board Guide, Locking Ramp, Pick and Place, Solder Retention
- **Gender:** Female
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 164
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.039" (1.00mm)