# 1005190F0-AS70L0050
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1005190F0-AS70L0050
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1005190f0-as70l0050
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1005190f0-as70l0050#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** PCB Trace
- **Applications:** UWB
- **Features:** Cable - 50mm
- **Frequency (Center:** 7.5GHz
- **Frequency Group:** SHF (f > 4GHz)
- **Frequency Range:** 6.5GHz ~ 8.5GHz
- **Gain:** 5.3dBi
- **Height (Max):** 0.008" (0.20mm)
- **Mounting Type:** Adhesive
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 10 W