# 1003893FT-AA10L0150
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1003893FT-AA10L0150
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1003893ft-aa10l0150
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1003893ft-aa10l0150#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** PCB Trace
- **Applications:** WLAN
- **Features:** Cable - 150mm
- **Frequency (Center:** 2.4425GHz
- **Frequency Group:** UHF (2GHz ~ 3GHz)
- **Frequency Range:** 2.4GHz ~ 2.485GHz
- **Gain:** 3.3dBi
- **Height (Max):** 0.005" (0.12mm)
- **Mounting Type:** Adhesive
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 500 mW