# 1002289F0AA10L0160
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1002289F0AA10L0160
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1002289f0aa10l0160
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1002289f0aa10l0160#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** PCB Trace
- **Applications:** Cellular, LTE-M, NB-IoT, loRa, SigFox
- **Features:** Cable - 160mm
- **Frequency (Center:** 829MHz, 2.2GHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz), UHF (2GHz ~ 3GHz)
- **Frequency Range:** 698MHz ~ 960MHz, 1.71GHz ~ 2.69GHz
- **Gain:** 2.9dBi, 4.3dBi
- **Height (Max):** 0.008" (0.20mm)
- **Mounting Type:** Adhesive
- **Number of Bands:** 2
- **Power:** 2 W