# 10022753-021LF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 10022753-021LF
- **Manufacturer:** Amphenol ICC
- **Category:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
- **Subcategory:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/10022753-021lf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/10022753-021lf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector:** Receptacle
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Material:** Copper Nickel Alloy
- **FFC, FCB Thickness:** 0.33mm
- **Flat Flex Type:** FFC, FPC
- **Housing Material:** Thermoplastic
- **Locking Feature:** Latch Lock
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 21
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Termination:** IDC
- **Voltage Rating:** 500V