# 1001932FT-AA10L0050
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1001932FT-AA10L0050
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1001932ft-aa10l0050
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1001932ft-aa10l0050#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** PCB Trace
- **Applications:** Bluetooth, Wi-Fi, WLAN, Zigbee聶
- **Features:** Cable - 50mm
- **Frequency (Center:** 2.4GHz, 5GHz
- **Frequency Group:** UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz)
- **Frequency Range:** 2.4GHz ~ 2.485GHz, 5.15GHz ~ 5.825GHz
- **Gain:** 2.5dBi, 4.4dBi
- **Height (Max):** 0.063" (1.60mm)
- **Mounting Type:** Adhesive
- **Number of Bands:** 2
- **Power:** 500 mW