# 1.5SMCJ33CA-AU_R1_000A1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1.5SMCJ33CA-AU_R1_000A1
- **Manufacturer:** PANJIT
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1-5smcj33ca-au-r1-000a1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1-5smcj33ca-au-r1-000a1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Current:** 28.1A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 1500W (1.5kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** SMC (DO-214AB)
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 53.3V