# 1.5SMC91AT3G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1.5SMC91AT3G
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1-5smc91at3g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1-5smc91at3g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Current:** 12A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 1500W (1.5kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** SMC
- **Type:** Zener
- **Unidirectional Channels:** 1
- **Voltage:** 125V