# 1.5SMC33CA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1.5SMC33CA
- **Manufacturer:** ANBON SEMICONDUCTOR (INT'L) LIMITED
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1-5smc33ca-3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1-5smc33ca-3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/45/30/-1/4530-1.5SMC33CADKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Current:** 33.3A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 1500W (1.5kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** SMC (DO-214AB)
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 45.7V