# 1.5SMC33A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1.5SMC33A
- **Manufacturer:** Good-Ark Semiconductor
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1-5smc33a-4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1-5smc33a-4#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/86/-1/4786-1.5SMC33ADKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Current:** 32.8A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 1500W (1.5kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** DO-214AB (SMC)
- **Type:** Zener
- **Unidirectional Channels:** 1
- **Voltage:** 45.7V