# 1.5RD6061T6511-6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1.5RD6061T6511-6
- **Manufacturer:** Remington Industries
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Structural, Motion Hardware
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1-5rd6061t6511-6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1-5rd6061t6511-6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Specifications:** 1.500" Dia x 6.000" L (38.10mm x 152.40mm)