# 1.5KE22CA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1.5KE22CA
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1-5ke22ca-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1-5ke22ca-5#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/11/497-11373-3-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Capacitance @ Frequency:** 1850pF @ 1MHz
- **Current:** 254A (8/20碌s)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Power:** 1500W (1.5kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** DO-201
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 39.3V