# 1.5KE150A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1.5KE150A
- **Manufacturer:** Diotec Semiconductor
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1-5ke150a-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1-5ke150a-5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Current:** 7.6A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 1500W (1.5kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** DO-201
- **Type:** Zener
- **Unidirectional Channels:** 1
- **Voltage:** 207V