# 1.5KE10A-B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1.5KE10A-B
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1-5ke10a-b-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1-5ke10a-b-2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/1./5K/E1/1.5KE18ALFCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Current:** 104.8A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 1500W (1.5kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** DO-201
- **Type:** Zener
- **Unidirectional Channels:** 1
- **Voltage:** 14.5V