# 1.5CE440A BK PBFREE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1.5CE440A BK PBFREE
- **Manufacturer:** Central Semiconductor Corp
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1-5ce440a-bk-pbfree
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1-5ce440a-bk-pbfree#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Current:** 2.6A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 1500W (1.5kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** DO-201
- **Type:** Zener
- **Unidirectional Channels:** 1
- **Voltage:** 600V