# 1.5CE350CA TR PBFREE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1.5CE350CA TR PBFREE
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1-5ce350ca-tr-pbfree
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1-5ce350ca-tr-pbfree#rfq
- **Applications:** General Purpose
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Current:** 4A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 1500W (1.5kW)
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 482V