# 1.5-5-501FL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1.5-5-501FL
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1-5-5-501fl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1-5-5-501fl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic
- **Backing, Carrier:** Polyethylene-Terephthalate (PET)
- **Color:** Clear
- **Length:** 15' (4.6m) 5 yds
- **Tape Type:** Laminating
- **Thickness:** 0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
- **Width:** 1.50" (38.10mm) 1 1/2"