# 1.5-20-468MP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1.5-20-468MP
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1-5-20-468mp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1-5-20-468mp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic, 200MP
- **Backing, Carrier:** Polycoated Kraft Liner
- **Color:** Clear
- **Length:** 60' (18.3m) 20 yds
- **Tape Type:** Adhesive Transfer
- **Temperature Range:** 60°F ~ 100°F (16°C ~ 38°C)
- **Thickness:** 0.0042" (4.2 mils, 0.107mm)
- **Width:** 1.50" (38.10mm) 1 1/2"