# 1.25RD6061T6511-8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1.25RD6061T6511-8
- **Manufacturer:** Remington Industries
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Structural, Motion Hardware
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1-25rd6061t6511-8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1-25rd6061t6511-8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Specifications:** 1.250" Dia x 8.000" L (31.75mm x 203.20mm)