# 1.25-5-4462B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1.25-5-4462B
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1-25-5-4462b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1-25-5-4462b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Rubber
- **Backing, Carrier:** Polyethylene Foam
- **Color:** Black
- **Length:** 15' (4.6m) 5 yds
- **Tape Type:** Double Coated, Double Sided
- **Temperature Range:** 120°F (49°C) Max
- **Thickness:** 0.0313" (31.3 mils, 0.794mm)
- **Width:** 1.25" (31.75mm) 1 1/4"