# 1.125RD6061T6511-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1.125RD6061T6511-10
- **Manufacturer:** Remington Industries
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Structural, Motion Hardware
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1-125rd6061t6511-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1-125rd6061t6511-10#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Specifications:** 1.125" Dia x 10.000" L (28.58mm x 254.00mm)