# 1.0X2.5FLT6061T6511-6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1.0X2.5FLT6061T6511-6
- **Manufacturer:** Remington Industries
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Structural, Motion Hardware
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1-0x2-5flt6061t6511-6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1-0x2-5flt6061t6511-6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Specifications:** 6.000" L x 2.500" W x 1.000" H (152.40mm x 63.50mm x 25.40mm)